כמה זמן לוקח להתאהב?

הנסיך הארי התאהב במייגן מרקל "מהר להפליא", כפי שהוא אומר זאת. אבל קייט מידלטון והנסיך וויליאם אמרו שלמדו להכיר זו את זה לאורך תקופה ארוכה, רק כחברים, וזה היה המפתח לאהבתם.

 

מילה קוניס ואשטון קוצ'ר נפגשו כנערים על סט התוכנית מופע שנות השבעים, אך לא התחילו לצאת יחד אלא רק אחרי 14 שנים ("יום אחד זה פשוט השתנה", היא אומרת). מישל וברק אובמה חוו את ההיפך – לדבריה, היא התאהבה בו כשראתה אותו עובד בקהילה.

 

הוריי נפגשו בגיל 19 ונשואים באושר כמעט 36 שנים. "ידעתי ממש מוקדם," אומרת אמי. אבי צוחק כשאני שואל כמה זמן לקח לו לדעת שהוא מאוהב. "ארבע שנים," הוא אומר.

 

כל שובר קופות, כל מודעת ביטוח, כל אדם מבוגר וחכם, כל סדרת ספרים על מכשפי נוער, אומרים לכם שאהבה היא הדבר שהופך את החיים למשהו ששווה לעשות אותו. אוקיי, אז מתי רוב האנשים יודעים שהם מאוהבים?

 

תשכחו, לרגע, מאהבה ממבט ראשון. אהבה ממבט ראשון, אם אתם מאמינים בזה, לוקחת אלפית שנייה. אבל כמה זמן לוקח לאנשים רגילים להתאהב? כשזה לא מתחיל בזיקוקים אלא בידידות, או בדייטים מביכים? כמה זמן לוקח לאהבה להתפתח כשזה רק שני אנשים שנפגשים מדי פעם לגעת ולדבר ולראות אם משהו צומח ביניהם?

הניצוץ הראשון

הראיות האמפיריות אינן חד משמעיות. אהבה היא, בכל זאת, קשה למדידה ולמעקב – היא איפשהו בין תהליך כימי, מבנה חברתי, ואיזה דבר קדוש שלא ניתן להגדיר, כמו פיסת אלוהים או שיר. אבל זה לא מנע מדענים ופסיכולוגים לנסות לקבוע את הזמן הממוצע שלוקח לאנשים להתאהב.

 

סקירה שנערכה ב-2010 על מחקרי fMRI מצאה כי הרשתות המוחיות המדויקות הקשורות ל"אהבה תשוקתית" יכולות להתחיל לפעול תוך חמישית השנייה מהרגע שבו אנשים נפגשים. זה לא אותו דבר כמו להיות מאוהבים, אבל זה ניצוץ ראשוני חיוני. בשנת 2006, חוקרים באוניברסיטת פרינסטון מצאו שנבדקים בחנו אטרקטיביות תוך עשירית השנייה. גם זו לא אהבה, אך כמה מחקרים מצאו כי יש סיכוי גבוה יותר שתתאהבו במהירות אם אתם חושבים שבן הזוג מושך פיזית. כמו כן, נמצא שוב ושוב שנשים עם דחף מיני חזק יותר מתאהבות לעתים קרובות יותר (אין הדבר נכון לגבי גברים עם דחף חזק יותר).

 

מידע נוסף ניתן לקבל בסקס שופ – אתר לאביזרי מין.