מהי תסמונת המעי הרגיז?

האם אתם סובלים מנפיחות בבטן, התכווצויות, גזים עודפים, שלשולים או עצירות? ייתכן שאתם סובלים מתסמונת המעי הרגיז. מצב שכיח יחסית, שבעוד שהוא יכול להיות לא נוח ואפילו מביך, הוא בר טיפול וחבל לסבול בשקט.

 

תסמונת המעי הרגיז, או IBS, מתרחשת במעי הגס, ובעוד שהיא לא גורמת לשינוי קבוע ברקמת המעי, זה עדיין מצב הדורש טיפול. הגורם לתסמונת אינו ידוע, אבל מה שידוע הוא שהתנהגויות מסוימות עשויות להפעיל אותו אצל אנשים מסוימים, למשל:

 

– מזונות ספציפיים כמו שוקולד, כרוב, שעועית, שומנים, תבלינים ואגוזים עשויים לגרות את המעי אצל אנשים מסוימים, וכתוצאה מכך הם יחוו תסמינים של התסמונת.

 

– מתח קיצוני או ממושך זוהה כבעל תפקיד רציני בהחמרת תסמינים של מעי רגיז. למשל, מתח או בעיות בעבודה.

 

– שינויים הורמונאליים כמו אלה המתרחשים במהלך הווסת עלולים לגרום לתסמינים של מעי רגיז להחמיר.

 

– מחלות אחרות יכולות גם לגרום לתסמינים להתלקח, אולי כתוצאה של מתח, דלקת או חוסר איזון חיידקי במעיים המתרחשים בעת ובעונה אחת.

 

– קבוצות מסוימות של אנשים עשויות להיות גם הן בסיכון מוגבר לפתח תסמונת מעי רגיז, והן כוללות אנשים מתחת לגיל 45, נשים, אנשים עם היסטוריה משפחתית של מעי רגיז, אנשים עם בעיות נפשיות כמו דיכאון או חרדה כרונית.

 

בעוד שתסמונת זו אינה קשורה ישירות לסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס, דימום רקטלי, כאבי בטן מתמשכים או ירידה במשקל הם סימנים לכך שייתכן שיש משהו נוסף, מעבר למעי רגיז, והם דורשים ביקור מיידי אצל הרופא. כמו כן, אם הסימפטומים משבשים לכם את החיים, מומלץ שתבקרו אצל הרופא שלכם. זו הדרך הטובה ביותר לקבל את הטיפול שאתם צריכים כדי להרגיש טוב יותר. כיום, ישנן אפשרויות רבות לטיפול במעי רגיז, כולל שינויים באורח החיים ושימוש בתרופות. אז אם אתם חווים תסמינים של מעי רגיז, אין סיבה שתסבלו.